୧ (O) ଆର୍ଟି ବେଟ୍ରି କଟକ ଏନସିସି କ୍ୟାଡେଟ ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷ ରୁ ମେଗା ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଆବର୍ଜନା ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ |

57

କଟକ (ଉତ୍କଳ ନ୍ୟୁଜ ) ୩୦-୦୯-୨୦୨୩ : ୧ (ଓ) ଆର୍ଟି ବିଟି ଏନସିସି, କଟକ ୱିଙ୍ଗ ଏବଂ ଏନଏସଏସ ଚୌଦ୍ୱାର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର କ୍ୟାଡେଟମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଚୌଦ୍ୱାର କଲେଜରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ବିଶାଳ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଡକ୍ଟର ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତା, ଏନଏସଏସ ସଂଯୋଜକ, ଏନସିସି ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଚୌଦ୍ୱାର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପକ,କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୋଗଦାନ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ ର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ, କଟକ ୱିଙ୍ଗର ୧ (ଓ ) ଆର୍ଟି ବିଟି ଏନସିସିର କ୍ୟାଡେଟ ମାନେ ୨୯ .୦୯ .୨୦୨୩ ରେ ଚୌଦ୍ୱାର କଲେଜରେ ଏକ ମେଗା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଖାଦ୍ୟ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସଚେତନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା, ଯାହାକି ସମାଜର ଗୁରୁତ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା | ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର କେବଳ ଏହାର ମାପ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା | ଚୌଦ୍ୱାର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସମ୍ମାନିତ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଡ଼. ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହା ସହିତ, ଏନଏସଏସ ସଂଯୋଜକ, ଏନସିସି ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଚୌଦ୍ୱାର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ କ୍ୟାଡେଟମାନଙ୍କ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଏକ ପ୍ରକୃତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ମୋଟ ୪୦ ୟୁନିଟ୍ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା | ନିସ୍ୱାର୍ଥପର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଡକ୍ଟର ଦେବତା ଏହି ସୁଯୋଗ ନେଇ ରକ୍ତଦାନର ମହତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ସମାଜ ଉପରେ ଏହାର ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ରକ୍ତଦାତାମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଜ୍ଞାତ ହିରୋ, ଯେଉଁମାନେ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଅବଦାନର ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଦିଗ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ବକ୍ତବ୍ୟ , ଦର୍ଶକଙ୍କ ଭିତରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ସ୍ୱର ଉଠାଇଥିଲା, କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ କରୁଣାର ଭାବନାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲା | ତାଙ୍କ ଠିକଣା ସମୟରେ ଡକ୍ଟର ଦେବତା ସମସ୍ତ ଏନସିସି କ୍ୟାଡେଟଙ୍କୁ ରକ୍ତଦାନର କାରଣ ପାଇଁ ଅତୁଳନୀୟ ସେବା ପାଇଁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥପରତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ସମାଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ | ଏହି ମହତ କାମ ହୃଦୟରୁ କୃତଜ୍ଞତା,ମାନବିକତାର ସେବା କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାଡେଟ ମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କଲା | ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନଥିଲା ବରଂ ସମାଜ ସେବା ତଥା ସମାଜକୁ ଫେରାଇବାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲା। ଛୋଟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ କଟକ ୱିଙ୍ଗ୍ ୧ (ଓ ) ଆର୍ଟି ବିଟି ଏନସିସିର କ୍ୟାଡେଟ୍ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଇଭେଣ୍ଟ ସମାପ୍ତ ହେବାପରେ, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଏବଂ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ ଅବଦାନ ଜାଣି ଜାଣି ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବନା ଛାଡିଗଲେ | ଡକ୍ଟର ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ୧ (O) ଆରଟି ବିଟି ଏନସିସି, କଟକ ୱିଙ୍ଗ ଏବଂ ଏନ ଏସ ଏସ, ଚୌଦ୍ୱାର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର କ୍ୟାଡେଟମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ତଥା ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆତ୍ମା ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥପରତାର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି।